Obecnie coraz więcej inwestorów decyduje się na budowę domu energooszczędnego. Taki budynek znacząco ogranicza stratę ciepła, a w konsekwencji jest ekonomiczny w bieżącym utrzymaniu. Aby jednak uzyskać pożądane korzyści z tej inwestycji, należy zadbać o kilka istotnych aspektów. Na co zwrócić uwagę, budując dom energooszczędny?
Lokalizacja domu energooszczędnego
Dom energooszczędny to budynek, który maksymalnie wykorzystuje energię z otoczenia. Z tego względu powinniśmy niezwykle starannie dobrać jego lokalizację. Wskazane będzie jego posadowienie na odpowiednio dużej działce, która pozwoli na dokładne usytuowanie go względem stron świata. Nie bez znaczenia będą także zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub uzyskane warunki zabudowy.
Plan domu energooszczędnego
W ofercie gotowych projektów domów MURATORA dostępne są koncepcje obiektów energooszczędnych o niezwykle zróżnicowanym wyglądzie. Poszukując takiego rozwiązania, zwróćmy szczególną uwagę na budynki o kompaktowym kształcie, niewielu detalach architektonicznych oraz płaskim, jedno- lub dwuspadowym dachu, na którym można bez problemu zamocować panele fotowoltaiczne. W takich domach występuje mniej mostków termicznych, a w konsekwencji – można znacznie łatwiej je ogrzać. Ściana zlokalizowana od południowej strony powinna posiadać jak największą powierzchnię przeszkleń. Dzięki temu możliwe będzie maksymalne wykorzystanie energii słonecznej do ogrzania wnętrza. W tej części domu warto zaaranżować strefę dzienną, w której spędzamy najwięcej czasu. Z kolei północna przegroda powinna mieć jak najmniejszą liczbę okien, które ograniczą ucieczkę ciepła. Tutaj najlepiej zaplanować pomieszczenia gospodarcze, które nie muszą mieć dostępu do znacznej ilości światła dziennego i ciepła.
Materiały na dom energooszczędny
Ostatnim, ale równie ważnym zagadnieniem są materiały, jakich użyjemy do budowy energooszczędnego obiektu. Najczęściej projekty domów są oparte o pustaki ceramiczne lub bloczki z betonu komórkowego oraz warstwę izolacji ze styropianu bądź wełny o grubości około 20 cm. Dobrze sprawdzają się również domy drewniane w technologii szkieletowej bądź pokrewnych systemach z drewna klejonego, ocieplone najczęściej wełna minealną. Do ich ogrzewania coraz więcej inwestorów wybiera pompę ciepła w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną; opcjonalnie mogą oni zdecydować się również na kocioł gazowy. Ważnym elementem jest system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, który umożliwi odzysk ciepła i ograniczy wysokość rachunków za ogrzewanie. W trakcie budowy pamiętajmy także o zastosowaniu okien i drzwi energooszczędnych. Muszą one posiadać współczynnik przenikania ciepła Uw < 0,9 W/(m2K), a w trakcie ich osadzania powinien zostać wykonany ciepły montaż warstwowy.
Budowa domu energooszczędnego to inwestycja na długie lata. Choć jej koszt bywa wyższy, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, jednocześnie już w pierwszych latach użytkowania zauważymy wyraźne oszczędności. Aby wznoszony budynek był tani w bieżącej eksploatacji, zwróćmy uwagę na jego prawidłową lokalizację, przemyślany projekt oraz dobór odpowiednich materiałów. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz wymarzony dom będzie maksymalnie wykorzystywał energię z otoczenia, a rachunki za jego ogrzewanie będą wyjątkowo niskie.
Zdjęcie: Projekt EC402 – Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski
Tekst sponsorowany: Nowoczesne domy od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl